Чинним законодавством України придбати зброю для самооборони (категорія мисливських рушниць, карабінів) можливо цілком легально, але за наявності ліцензії (дозволу) на зброю. Короткоствольна вогнепальна зброя в нашій країні заборонена згідно зі ст. 223 263 Кримінального кодексу України, винятком є лише силові структури.
Порядок отримання дозволу (ліцензії) на зброю
Для всіх інших громадян, хто хоче отримати дозвіл на мисливську вогнепальну зброю, необхідно вчинити низку дій та надати такі документи:
- Форма медичного сертифіката 127/о (термін дії 3 роки).
Для отримання сертифікату слід пройти обстеження лікарів та здати лабораторні аналізи.
- Свідоцтво про відповідальність (довідка про несудимість), видане в МВС України (термін дії від 1 до 12 днів).
- Свідоцтво про проходження стрілецьких курсів за програмою МВС України в одному зі стрілецько-спортивних клубів.
Для отримання вищезгаданого документа можна скористатися послугами центрального відділу дозвільної системи у м. Києві, де необхідно пройти курс навчання на знання та вміння використовувати зброю та скласти іспит комісії.
- Обов'язкове страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути випадково заподіяна третім особам (термін дії 3 роки).
- Заява на отримання дозволу на придбання зброї.
Форма заповнюється у відділенні дозвільної системи МВС за місцем проживання.
- Оплата послуг дозвільної системи з наданням чека.
Право на придбання та зберігання зброї мають громадяни України:
- Мисливське гладкоствольне - з 21 року.
- Мисливське нарізне - з 25 років.
- Пневматичне, охолоджене та холодне - з 18 років.
Порядок отримання дозволу на зброю
Увага. Відповідно до законів України, травматичну зброю дозволено носити журналістам, народним депутатам, працівникам суду та правоохоронних органів та їх родичам, особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві та особам, які охороняють державний кордон та громадський порядок.
Щоб отримати дозвіл на носіння та зберігання гладкоствольної, нарізної зброї або будь-якого іншого її виду необхідно дотримання низки умов:
- відсутність психічних затяжних та хронічних порушень із хворобливими проявами, які часто загострюються або мають стійкий характер.
- відсутність протягом одного року фактів повторного здійснення будь-якого правопорушення адміністративного характеру, яке посягало на прийнятий порядок управління або порядок громадського плану.
- відсутність судимості за злочини навмисного типу.
Видання дозволу проводять підрозділи дозвільної системи МВС України.
Крок 1. Подання документів до підрозділів дозвільної системи та орієнтовно протягом 30 днів видається дозвіл.
Фактично людина отримує бланк спеціальної форми, що складається з трьох частин:
- перша частина залишається в органах МВС;
- другі дві частини необхідно надати в магазин зброї при купівлі зброї.
Крок 2. Співробітники магазину залишають собі другу частину бланка, а в третю вписують характеристики зброї, яка зберігається у покупця. Термін дії дозволу на придбання строго обмежений і становить 3 місяці.
Крок 3. Придбана зброя протягом 10 днів має бути зареєстрована в дозвільній системі МВС. Після завершення процедури протягом двох тижнів видається дозвіл на носіння та зберігання зброї на три роки.
Крок 4. Для внесення результатів до бази МВС проводиться контрольний відстріл. При собі потрібно мати паспорт, власну зброю, дозвіл та три штатні патрони.
Процедура з отриманням дозволу на вогнепальну нарізну зброю практично така сама, але під час оформлення ліцензії в органах МВС слід повідомити про це інспектору, він зробить копії документів, а з оригіналами необхідно звернутися до обласного чи міського управління дозвільної системи МВС.
Дозвол на газову зброю видається за спрощеною процедурою. Для цього необхідно надати:
- заява;
- дві фотографії;
- медичну довідку;
- газової зброї для огляду.
Умови зберігання зброї
Умови зберігання зброї та боєприпасів до неї визначено наказом МВС України № 622 від 21.08.1998 р. «Про затвердження інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної та холодної зброї, пристроїв вітчизняних для відстрілу патронів, споряджених гумовими або аналогічними за своїми якостями метальними снарядами не смертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, обов'язковою умовою є наявність сейфа за місцем проживання власника.
Відповідальність за застосування зброї
Придбавши зброю, найголовніше розуміти, в яких випадках і ситуаціях її використання визнається умисним заподіянням тяжкої шкоди, а в яких, як самооборона.
Частиною 3 статті 36 Кримінального кодексу України встановлено, що перевищення дій необхідної оборони кваліфікується як навмисне заподіяння тяжкої шкоди, яка не відповідає обстановці захисту і підлягає відповідальності.
Застосування зброї можна вважати самообороною, якщо засоби захисту відповідають певним умовам, за яких відбувається напад:
- чисельна перевага нападників;
- явна загроза життю та здоров'ю оборонця (за наявності доказу).
Доказом явного наміру на заподіяння шкоди можуть бути свідчення свідків, явна загроза життю, письмові факти та будь-які інші докази.